ILE POTRZEBA ŚWIEŻYCH OWOCÓW, ABY UZYSKAĆ 100 G WERSJI LIOFILIZOWANEJ?

ILE POTRZEBA ŚWIEŻYCH OWOCÓW, ABY UZYSKAĆ 100 G WERSJI LIOFILIZOWANEJ?

Często dostajemy od Was pytania, ile świeżych owoców zostało wykorzystane, aby otrzymać 100 g liofilizatu. Dziś chcemy Wam nieco przybliżyć temat i odpowiedzieć na to pytanie zbiorowo, na pewno przyda się jeszcze niejednej osobie, która będzie szukać takiej informacji. Jak wiadomo każdy owoc się od siebie różni i ciężko te wartości wyśrodkować, jedno jest pewne 100 g świeżych owoców nie równa się 100 gramom wersji liofilizowanej.

CZYM JEST LIOFILIZACJA?

Zanim przekroczymy próg, pozwalając na rozeznanie jakie ilości owoców są potrzebne, aby otrzymać 100 g liofilizatów, poznajmy czym w ogóle jest liofilizacja. 

 

Liofilizacja brzmi dość tajemniczo, a to tak naprawdę jedna z najlepszych metod konserwacji żywności. Głównym zadaniem liofilizacji jest usunięcie wody z owoców będących w stanie zamrożenia z udziałem niskiej temperatury (do -50℃).

W kolejnym etapie owoce poddawane są suszeniu sublimacyjnemu. To połączenie niskiego ciśnienia i fali ciepła. W ostatnim etapie suszenie odbywa się w wyższej temperaturze nawet do 50℃ , które wydobywa resztki zamrożonych cząstek wody. Finalnie owoce liofilizowane zachowują jedynie do 2% pierwotnej wilgoci. Nie tracą przy tym smaku, aromatu, a co najważniejsze, zachowują do 95% wartości odżywczych. Efektem jest lekki, chrupiący produkt, który zachowuje smak i witaminy.

owoce-liofilizowane-idealna-przekaska-hifood


ILE ŚWIEŻYCH OWOCÓW POTRZEBA, ABY UZYSKAĆ 100 G LIOFILIZOWANYCH?

Teraz przejdźmy do konkretów. Oto ile trzeba owoców świeżych, aby uzyskać 100 g liofilizatów dla kilku popularnych owoców:

 

 • Truskawki liofilizowane: 100 g = 1000 g świeżych truskawek

 • Maliny liofilizowane: 100 g = 680 g świeżych malin

 • Wiśnie liofilizowane: 100 gok. 600 g świeżych owoców

 • Ananas liofilizowany: 100 g = ok. 700 g świeżego ananasa

 • Borówki liofilizowane: 100 g = ok. 600 g świeżych borówek

 • Czarna porzeczka liofilizowana: 100 g = ok. 560 g świeżych owoców

 • Czerwona porzeczka liofilizowana: 100 g = ok. 560 g świeżych owoców

 • Śliwka węgierka liofilizowana: 100 g = ok. 720 g świeżych śliwek węgierek

 • Morele liofilizowane: 100 g = ok. 800-1000 g świeżych moreli

 • Jeżyny liofilizowane: 100 g = ok. 680 g świeżych jeżyn

 • Banany liofilizowane: 100 g = ok. 800-1000 g świeżych bananów

Istnieje zauważalna różnica w ilości świeżych owoców potrzebnych do uzyskania 100 g liofilizatów. Liofilizowane owoce są świetną alternatywą dla osób poszukujących wygodnych, trwałych i zdrowych przekąsek. Poniżej małe porównanie zalet, jakie posiadają owoce liofilizowane.

porownanie-owocow-liofilizowanych-i-swiezych-hifood

Są dostępne przez cały rok, łatwe w przechowywaniu, nie psują się tak szybko jak świeże owoce, nie brudzą i nie wymagają żadnych prac przygotowawczych. Poza tym, proces liofilizacji pozwala zachować smak i wartości odżywcze, co sprawia, że są one atrakcyjną opcją dla tych, którzy dbają o zdrową dietę.

O innych korzyściach liofilizatów pisaliśmy już w naszym artykule Owoce liofilizowane lepsze niż świeże i suszone? Zalety liofilizatów. Kto nie czytał niech nadrobi lub oglądnie nasz filmik na HiFOOD TV :) 

ile-swiezych-owocow-potrzeba-na-100g-liofilizatow-hifood

Jak widać, owoce liofilizowane przeważają nad świeżymi owocami pod względem wygody i dostępności. Są idealne jako przekąska w podróży, nie wymagają mycia ani obierania, można je zamówić prosto do domu, a ulubione owoce są dostępne przez cały rok. Owoce liofilizowane stanowią doskonałą opcję dla osób prowadzących aktywny tryb życia lub poszukujących zdrowej alternatywy dla tradycyjnych przekąsek.

Ostatecznie wybór między owocami liofilizowanymi a świeżymi zależy od Twoich preferencji i potrzeb :) 

Wszystkie komentarze

Zostaw odpowiedź