JAK ROZPOZNAĆ PRAWDZIWY NATURALNY MIÓD?

JAK ROZPOZNAĆ PRAWDZIWY NATURALNY MIÓD?

Dziś podpowiemy Wam kilka wskazówek jak wybrać dobry miód. Dowiecie się:
  • na co zwrócić uwagę kupując miód?

  • na jakie informacje zwrócić uwagę na etykiecie?

  • Jak zrobić przykładowe testy na prawdziwy miód

  • gdzie kupować najlepsze miody?

Największą zaletą miodu jest oczywiście jego smak. Jest niewiele takich produktów, które tak dobrze smakują, a jednocześnie wspomagają naszą odporność. Wspierają w różnych dolegliwościach oraz przeciwdziałają różnym schorzeniom. Niestety jak z wieloma produktami musimy uważać na ich autentyczność. Tylko naturalny, prawdziwy miód będzie miał te wszystkie zalety! 

miod-lipowy-naturalny-hifood
Jak rozpoznać to płynne złoto?
Kupując słoik miodu musimy po pierwsze zwrócić uwagę na to, w jakim okresie go kupujemy. Wiemy przecież żeby zrobić miód są potrzebne rośliny, które dają nektar, a te rośliny mają swój określony czas kwitnienia. Musimy zatem sprawdzić czy miód jest w postaci “całkowitej płynnej”, i czy zachodzą już procesy krystalizowania się. Wyjątkiem tu jest miód wiosenny. W nim akuratnie procesy krystalizacji będą zachodzić stosunkowo szybko.

miod-wielokwiatowy-naturalny-hifood 

W późniejszych miodach (jesiennych) ten proces przebiega wolniej. Po drugie czy mamy charakterystyczny kożuszek na wierzchu ponieważ to jedna z oznak prawdziwego miodu. Po drugie oczywiście smak i zapach. Nie powinniśmy w nim czuć chemicznego posmaku i zapachu. Jego konsystencja również powinna być gęsta, która powoli spływa z łyżeczki, a wylewając ją na płaską powierzchnię tworzyć tzw. stożek. 

test-jak-rozpoznac-prawdziwy-miod-hifood

Musimy również pamiętać o prawidłowym przechowywaniu miodu najlepiej w temperaturze od 8 do 20 stopni. Nie możemy dodawać go do gorącej wody, ponieważ wtedy traci wszystkie swoje właściwości zamieniając się w sam cukier. Natomiast jeśli miód się skrystalizował, nic straconego! Wystarczy go podgrzać w kąpieli wodnej lub w piekarniku jednak musimy pamiętać by nie przekroczyć temperatury 40°C. Proces krystalizacji się odwróci, ale nie stracimy wszystkich cennych wartości zawartych w miodzie.

prawdziwy-miod-naturalny-polski-miod-hifood

Co powie nam etykieta?
Pomocną wskazówką przy zakupie miodu jest etykieta. To na niej znajdziemy informacje skąd pochodzi dany miód. Jeśli widzimy na niej, że jest spoza krajów UE lub jest mieszanką miodów to już powinna nam się pojawić czerwona lampka. Takie miody często są przegrzane oraz co gorsze zawierają wodę, tracąc wiele cennych składników. Są one zlewane z różnych pasiek więc w sumie nie znamy jego konkretnego pochodzenia. Nie twierdzimy, że każdy miód spoza UE jest zły, jednak wtedy cena nie powinna być niska i atrakcyjna.


Jak możemy przetestować miód?
Pierwszym testem jest smak, zapach i konsystencja. Jak pisaliśmy wcześniej nie powinniśmy czuć chemicznego posmaku i zapachu, prawdziwy miód nie daje również słodkiego zapachu. Miód naturalny powinien pachnieć ulem. Po drugie powinien równomiernie spływać, nie rwać się i powinien tworzyć się stożek. Jest to oznaka wysokiej jakości miodu. Natomiast, jeśli się tak nie zachowuje to zakupiony miód raczej nie jest prawdziwym miodem. Prawdopodobnie jest tam dodana woda, cukier.

naturalny-miod-art-blog-HiFOOD-5premium

Kolejnym najprostszym testem jest sprawdzenie jak szybko rozpuszcza się w letniej wodzie. Jeśli miód rozpuszcza się niemal natychmiast to już możemy wnioskować, że nie był to trafiony zakup. Prawdziwy naturalny miód osiada nam najpierw na dnie szklanki, a następnie rozpuszcza się powoli, trzeba się trochę postarać aby go dobrze wymieszać.

test-jak-rozpoznac-prawdziwy-miod-premium

My wykonaliśmy ten test i tutaj możecie go zobaczyć na naszym kanale HiFOODTV. 



Ciekawym testem jest “test zapałki”. Brzmi zaskakująco jednak nie jest to nic skomplikowanego. Trzeba zanurzyć zapałkę w miodzie i spróbować ją odpalić. Jeśli to Ci się uda albo pojawi się iskra to znaczy, że miód jest czysty. Prawdziwy miód jest łatwopalny.
O miodzie mówi się, że jest to jedyna substancja, płynna która ma pamięć. Możemy również to sprawdzić. Wystarczy wylać na talerz trochę miodu a następnie zimną wodę. Kręcąc nim i potrząsając jakiś czas, powinniśmy zauważyć na prawdziwym miodzie powstające struktury komórek takich jak na plastrach miodu. Na sztucznym będzie się tylko tworzyć nierównomierna pofalowana powierzchnia.

naturalny-miod-art-blog-HiFOOD-6-premium

Gdzie możemy zaopatrzyć się w prawdziwy miód?
Powinniśmy szukać sprawdzonych pasiek w najbliższej okolicy. Możemy je również znaleźć na lokalnych bazarach. W sklepach też można znaleźć miody wysokiej jakości, jednak jak pisaliśmy wcześniej musimy zwrócić uwagę na kilka istotnych informacji. Wygląd, pochodzenie i cena. Nie powinniśmy się łapać na atrakcyjne ceny w supermarketach. Są to przeważnie miody słabej jakości, mieszanki lub sztuczne miody.

Wszystkie komentarze

  1. Sławomir Jaszkowski

    Przepraszam bardzo, ale 36 stopni niszczy już około 200 związków chemicznych, także 40 stopni to nie jest temperatura dobra dla miodu.

Zostaw odpowiedź