PISTACJA - JEJ WŁAŚCIWOŚCI ZDROWOTNE

PISTACJA - JEJ WŁAŚCIWOŚCI ZDROWOTNE

Orzech o wyjątkowej zielonej barwie nazywany jest “zielonym migdałem”, “orzechem szczęścia” lub “uśmiechniętym orzechem”. Są to orzechy, które dobroczynnie i uspokajająco działają na nasz układ nerwowy ;) To tylko jedna z zalet, które kryje w sobie PISTACJA.

Chociaż pistacje powszechnie uważa się za orzechy, to w rzeczywistości są nasionami rośliny należącej do rodziny nerkowców. Pistacje to owoce drzewa pistacjowego, które rosną na kształt winorośli. Drzewo owocuje co dwa lata, orzechy zbierane są maszynowo, a sortowane są ręcznie.

Za dojrzałego orzecha uznaje się taki, który sam pękł, ponieważ dojrzałe nasiono rozpycha łupinę, która pod jego naciskiem pęka. Wiodącymi producentami na światowym rynku są obecnie Iran, Stany Zjednoczone oraz Turcja. Pistacje są jednymi z najstarszych orzechów spożywanych na świecie. Archeolodzy twierdzą, że znajdowały się w diecie ludzi już 9 000 lat temu.



WŁAŚCIWOŚCI

Pistacje wyróżniają się nie tylko wyjątkowym smakiem, ale również pięknym zielonym kolorem, który wynika z wysokiej zawartości luteiny, zeaksantyny oraz beta karotenu. To one wspierają oraz chronią nasze oczy. Zapobiegając plamce żółtej, chroniąc przed uszkodzeniami rogówki, kurzej ślepocie oraz przed zespołem suchego oka. 

W pistacjach znajdziemy bogate źródła witamin z grupy B, witaminę E, kwas foliowy, minerały tj., żelazo, cynk, fosfor, magnez. Spośród wszystkich orzechów jako jedyne zawierają karotenoidy. Dzięki zawartości tych witamin i minerałów korzystnie wpływają na nasz układ krążenia, regulują ciśnienie krwi, wspomagają pracę serca, zapobiegając miażdżycy. 

Są doskonałe w walce z anemią, aby w naturalny sposób uzupełnić minerały. Wspierają nasz układ nerwowy, zmniejszają podatność na stres, dzięki zawartości polifenoli, które pełnią ważną rolę w procesie eliminacji stresu oksydacyjnego. 

Ciekawostką jest to, że są uznawane za afrodyzjak. Dzieje się to za sprawą zdrowych kwasów tłuszczowych, przeciwutleniaczy i steroli roślinnych, zwiększają i poprawiają funkcjonalność narządów rodnych.



PISTACJE A ODCHUDZANIE

Pistacje jak każde orzechy mają wysoką kaloryczność, ponieważ zawierają sporo tłuszczy, które w nich występują. Jednak są to zdrowe tłuszcze, które są nam potrzebne i mają korzystny wpływ na nasze zdrowie. 

W tych orzechach znajdziemy wysoką zawartość błonnika, który reguluje pracę naszych jelit, wspierając przy tym nasz metabolizm oraz reguluje poziom cukru we krwi. 

Mimo swojej kaloryczności w 100g pistacji, znajduję się ok. 562 kcal, jednak nie powinno nas to zniechęcać, a wręcz przeciwnie - pistacje będą doskonałym urozmaiceniem i uzupełnieniem w naszej diecie. Garść pistacji, to niewiele ponad 90 kcal, a jedna pistacja to tylko 3 kcal! Zaletą tych orzechów jest również niski indeks glikemiczny, co jest ważne w diecie diabetyków.

JAKI MAJĄ WPŁYW NA NASZĄ SKÓRĘ

Wpływają korzystnie na naszą skórę pomagając zachować jej młody wygląd oraz są sprzymierzeńcami popękanej skóry, między innymi dzięki wit E. Zawierają bogactwo antyoksydantów i przeciwutleniaczy, które zmniejszają ryzyko powstawania wolnych rodników. A zatem spowalniają procesy starzenia i zapobiegają powstawaniu komórek nowotworowych.




PISTACJE A UKŁAD NERWOWY

Pistacje dzięki bogactwu wartości odżywczych mogą dobroczynnie wpływać na nasz stan zdrowia i samopoczucia. Regularne spożywanie tych orzechów sprawia, że jesteśmy bardziej odporni na stres, a to za sprawą wit B6, potasu i magnezu. Zmniejszają one drażliwość, podnoszą odporność na stres i wspomagają zdolność koncentracji. Niedobór witamin z grupy B objawiać się może nerwowością, ale te witaminy mają również duży wpływ na funkcjonowanie narządów i układów w naszym organizmie.


WSPOMAGAJĄ WZROK

Dzieje się to za sprawą karotenoidów zawartych w pistacjach (możemy znaleźć je w pomidorach, dyni lub marchewce) - zeaksantyna i luteina zapobiegają utracie wzroku, zwyrodnienia plamki żółtej, chronią naszą siatkówkę oka przed uszkodzeniami. Mają one również zdolność do neutralizowania wolnych rodników, zapobiegając powstawaniu komórek nowotworowych. W pistacjach znajdziemy więcej witaminy A, jest ona pomocna w walce z zespołem suchego oka oraz tak zwanej kurzej ślepoty.


OBNIŻAJĄ CIŚNIENIE, CHOLESTEROL ORAZ CUKIER

Pistacje zawierają zdrowe nienasycone kwasy tłuszczowe, potas oraz błonnik, które regulują poziom glukozy we krwi, dzięki czemu usprawniają pracę naczyń krwionośnych, wspomagają utrzymać prawidłową masę ciała, wpływa to na prawidłową pracę serca. Posiadają niski indeks glikemiczny (IG15) co również sprzyja naszemu sercu. Obniżają poziom cholesterolu i trójglicerydów.


PISTACJE W CIĄŻY

Kobiety w ciąży zwracają szczególną uwagę na swoją dietę. Orzechy są cennym źródłem witamin, minerałów i tłuszczy, które może sobie i dziecku dostarczyć w naturalny sposób. Oczywiście jeśli kobieta jest uczulona na orzechy nie powinna ich jeść.


OD KIEDY MOŻEMY WPROWADZIĆ TE ORZECHY DO DIETY DZIECKA?

Jak każde orzechy mogą uczulić, więc należy uważać jak z każdym nowym produktem, który wprowadzamy dziecku. W postaci zmielonej np. masła możemy zacząć wprowadzać już po 6 miesiącu, a w postaci całych orzechów w 3 roku życia. Możemy je dodać do kaszki, owsianki czy kleiku, a później jako przekąska lub dodatek do jedzenia.


JAK MOŻEMY WYKORZYSTAĆ PISTACJE W KUCHNI?

Orzechy pistacji  to doskonała przekąska, którą możemy się delektować podczas oglądania TV, spotkania z przyjaciółmi, ale również możemy je zabrać do szkoły czy pracy. Dostarczy nam sporą dawkę witamin i minerałów oraz wyjątkowy niepowtarzalny smak, który możemy wykorzystać w swojej kuchni. 

Z tych orzechów o pięknej zielonej barwie możemy przygotować wszelakie słodkości ciasteczka, ciasta, kremy, budynie, lody oraz wykorzystać je jako składnik do shakeów lub kawy. Zachęcamy do wypróbowania naszego przepisu Babeczki z kremem pistacjowym i liofilizowaną

Są doskonałe do sałatek jako dodatek smakowy i chrupiący, do sosów z makaronem, do mięs oraz tart wytrawnych. Są orzechami z których możemy zrobić masło i mleko. Eksperymentujmy w kuchni z pistacjami, ponieważ nasze dotychczasowe dania mogą nas zaskoczyć na nowo, a nasz organizm podziękuje nam za dostarczanie cennych składników!

Wszystkie komentarze

Zostaw odpowiedź